تغییر نام workbook  در اکسل
1399/11/20 - 10:55

آموزش تغییر دادن نام کاربرگ های اکسل در یک Work Book

کاربران مایکروسافت آفیس اکسل زمانی که ‌می‌خواهند یک کارپوشه اکسل یا همان Work Book جدید را به وجود آورند، می‌توانند نام آن را در هنگام ساخت تعیین کنند و یا اینکه نام پیش فرض برای آن ایجاد نمایند، سپس تغییرات اعمال شده را در آن ذخیره کرده و هر بار که مایل هستند، تغییرات را در نام آنها به وجود آورند.

همانطور که میدانید هنگامی که یک کار پوشه جدید میسازید ،به صورت پیش فرض سه کاربرگ در آن به وجود می‌آید.

نکته : تعداد این کاربرگ ها قابل تغییر می‌باشد.

 هر یک از این کاربرگ ها از یک نام پیش فرض به نام های  Sheet 1 و Sheet 2 و Sheet 3 برخوردار هستند که البته امکان تغییر نام برای هر یک از آنها وجود دارد.

در این مقاله آموزشی کوتاه از سری مقالات آموزشی رایانه کمک قصد داریم تا دو روش برای تغییر نام کاربرگ موجود در یک ورک بوک را به همراه شما کاربران گرامی مورد بررسی قرار دهیم. پس این مطلب را تا اخر مطالعه نمایید.

 قبل از اینکه به آموزش تغییر دادن نام کاربرگ های اکسل در یک Work Book (پوشه کار) بپردازیم باید سه نکته مهم را برای شما باز گو نماییم:

اولین نکته این می‌باشد که این آموزش در سطح مقدماتی تهیه و برای شما منتشر شده است.

دومین نکته این میباشد که این آموزش در نسخه های اکسل از قبیل ، 2010، 2013 و 2016 کاربردی و قابل اجرا می‌باشد.

آخرین و سومین نکته این می‌باشد ،که تمامی تصاویری که در بخش های بعدی مطلب مشاهده می‌کنید در اکسل 2013 تعیین و جایگذاری شده است اما بهتر است بدانید که مراحل انجام کار در تمامی نسخه ها یکسان و شبیه به هم است ،پس از این بابت نگران نباشید.

پیشنهاد میکنیم برای آموزش 0تا 100 برنامه اکسل از پکیج ده مهارت رایانه کمک استفاده کنید . شما میتوانید با خرید فیلم آموزش اکسل 10 مهارت به صورت حرفه ای این برنامه را فرا بگیرید.

2 روش تغییر نام کاربرگ های اکسل در یک Work Book

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم نام پیش فرض کاربرگ ها در یک سند اکسل به نام‌های  Sheet 1 و Sheet 2 و Sheet 3 می‌باشند و این نام ها در نوار وضعیت پایین کاربرگ و در زبانه نمایش کاربرگ اکسل قرار دارد و قابل مشاهده است.

شما می توانید برای تغییر دادن نام کاربرگ های موجود در یک ورک بوک به دو روش اقدام کنید:

روش اول

در روش اول کافیست تا روی نام (مثلا Sheet 1کلیک راست نمایید ،سپس در منوی که برای شما نمایان می‌شود از میان گزینه ها گزینه Rename را انتخاب نمایید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این حالت نام Sheet 1 که به صورت پیش فرض است، به صورت هایلایت در می‌آید و پس از آن مکان نمای چشمک زن در جلو آن ظاهر می‌گردد.

اکنون شما می‌توانید به تایپ نام مد نظر خود بپردازید.

 روش دوم

 در روش دوم کافیست تا بر روی نام کاربری (Sheet 1 ) دابل کلیک ( دوبار کلیک )کنید، تا نام آن همانند روش بالا که توضیح دادیم به صورت هایلایت در بیاید.

حالا همانند روش نخست مکان نما به صورت خودکار در این مکان نمایش داده خواهد شد.

حالا می‌توانید به راحتی نام مدنظر خود را تایپ نمایید.

همان گونه که مشاهده کردید مراحل بالا بسیار ساده ولی در عین حال کاربردی است و شما به راحتی میتوانید به تغییر دادن نام کاربرگ های اکسل در یک Work Book بپردازید.

اما بهتر است این نکته را هم در نظر بگیرید که در تعیین نام کاربرگ ها محدودیت کارکتری برای کاربران اعمال شده است.

بطوری که در اکسل 2007  میتوانید فقط از 21 کارکتر و در اکسل 2013 و بالاتر حداکثر از 31 کارکتر (به جز کاراکترهای / . \ . * . ؟ . [ . ]) برای نامگذاری انتخاب و استفاده کنید.

در نتیجه لازم است که در این رابطه توجه بیشتری داشته باشید.

 

سخن پایانی

امیدوارم آموزش آموزش تغییر دادن نام کاربرگ های اکسل در یک Work Book (پوشه کار) مورد پسند شما کاربران محترم وب سایت آموزشی رایانه کمک قرار گرفته باشد و از این مقاله آموزشی همانند سایر مقالات آموزشی مجموعه ما لذت برده باشید.

چنانچه با مشکلات کامپیوتری و موبایلی روبرو شدید میتوانید  با شماره های 909071540 یا 0217129 تماس گرفته و از کارشناسان مجرب در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنت دریافت کنید. همچنین اگر به تازه ترین اخبار روزتکنولوژی و جدیدترین آموزش های کوتاه وکاربردی کامپیوتر و موبایل علاقه مند هستید می توانید از اینستاگرام رایانه کمک دیدن فرمایید