عدم تشخیص رم در ویندوز | خدمات کامپیوتری آنلاین
1399/12/11 - 11:14

چرا ویندوز تمام حافظه رم را تشخیص نمی دهد؟

کامپیوتر من رم را نمیخواند؟

رم کامپیوتر من 8 گیگ است اما در ویندوز کمتر نشان داده میشود؟

سوالات بالا برخی از شایعترین مشکلات کاربرانی است که تا کنون با مجموعه رایانه کمک تماس گرفته اند. اما علت کم نشان دادن حجم رم کامپیوتر یکی از مسائلی که ریشه در عوامل مختلف دارد، پس اگر شما هم با این مورد روبرو شدید، با ما همراه باشید.

 

چرا ویندوز نمی تواند تمام حافظه رم را تشخیص دهد؟

 نصب رم روی ماردبرد کار ساده ایی است.رم را روی اسلات مربوطه قرارداده و فشار کوچکی بر آن وارد نمایید به این ترتیب رم در جای خود قرار خواهد گرفت.یکی از مشکلاتی که تعداد زیادی از کاربران با آن مواجه هستند این است که ویندوز توانایی تشخیص تمام حافظه رم را ندارد یعنی نمیتواند از تمام میزان حافظه رم برای اجرای برنامه ها استفاده کند.تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا دلایل و روشهای مربوط به عدم شناسایی رم را باهم بررسی نماییم.

 قبل از اینکه با مشکلات مربوطه به عدم شناسایی رم آشنا بشیدببینید رم چیست و چه کاری رو در سخت افزار سیستم بر عهده دارد.1- استفاده از ویندوز ۳۲ بیت اصلی ترین مشکل کم نشان دادن حجم رم کامپیوتر و لپ تاپ

 زمانی که از ویندوز های ۳۲ بیت استفاده می کنید باید در نظر بگیرید که محدودیت هایی در تشخیص رم دارند و یک میزان  مشخصی از رم را پشتیبانی میکننددر نسخه های ۳۲ بیتی، ویندوز نمی توانید بیش از ۴ گیگ رم را استفاده کند به همین جهت بهتر است از نسخه های ۶۴ بیتی استفاده شود.

 در صورتی که میخواهید بدانید از ویندوز ۶۴ یا ۳۲ بیتی استفاده می کنید کافیست روی آیکون My computerکلیک راست کرده و گزینه properties را انتخاب کنید سپس در پنجره باز شده در قسمت system type‌می‌توانید نوع ویندوز خود که ۶۴ یا ۳۲ بیت هست را مشاهده کنید.

 

2-ویرایش ویندوز دارای محدودیت رم برای حل مشکل کمتر نشان دادن حافظه رم رایانه

 مسئله دیگری که در شناسایی رم سیستم ممکن است با آن مواجه شوید ویرایش ویندوز می باشد ویرایش‌هایی مثل استارتر یا هوم بیسیک در تشخیص میزان رم دارای محدودیت می باشند. مثلاً اگر شما از نسخه ۶۴ بیتی ویرایش هم بیسیک ویندوز استفاده می کنید نمی توانید بیش از ۸ گیگ رم داشته باشید

 

3-اختصاص دادن قسمتی از حافظه رم به کارت گرافیک داخلی یا دیگر سخت افزار ها

اغلب قطعات سخت افزاری از حافظه رم جدا برای انجام سریعتر کارهای خود استفاده می‌کنند. اگر شما از کارت گرافیک   غیر onboard یا مجزا استفاده میکنید باید بدانید که این کارت گرافیک دارای یک حافظه رم داخلی است و از رم سیستم شما استفاده نمی کند، اما در صورتی که سیستم شما از کارت گرافیک داخلی یا onboard استفاده می کند،بخشی از رم را به خود اختصاص می‌دهد که این مسئله فقط در مورد کارت گرافیک نمی باشد و قطعات سخت افزاری دیگر همانند سخت افزارهای شبکه ای از رم سیستم شما استفاده میکنند.

 برای اینکه بدانید چه مقدار از رم سیستم شما برای دیگر سخت افزارها  استفاده می شود و چه مقدار توسط ویندوز قابل استفاده است، کافیست روی My computerراست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب نموده در پنجره باز شده در مقابل installed memory دو عدد را مشاهده میکنید عددی که خارج از پرانتز مشاهده می شود میزان حافظه قابل استفاده برای ویندوز است و عدد داخل پرانتز مقدار حافظه‌ایی را نشان میدهد که سایر سخت‌افزارها از آن استفاده می کنند.

 

4-محدودیت مادربرد در استفاده از رم

 مادربرد ها می توانند محدودیت هایی در استفاده از رم داشته باشند.اتصال رم به مادربرد به معنای این نیست که مادربرد بتواند از تمام ظرفیت آن استفاده کند. برای این که بتوانید تشخیص دهید که مادربرد شما چه مقدار رم را میتواند تشخیص دهد باید به بایوس سیستم رفته ,و در قسمت system information میزان رم قابل استفاده در مادربرد را مشاهده نمایید.

اگر در بخش بایوس  توانستید رم های خود را مشاهده کنید   اما ویندوز آن را تشخیص نمیدهد مشکل از ویندوز می باشد. در صورتی که داخل بایوس نتوانستید رم های خود را مشاهده کنید دلیل آن می تواند بروز یک مشکل در زمینه سخت افزار باشد که یا مادربرد شما دارای محدودیت هایی در تشخیص رم است یا رم های شما ایراد سخت افزاری دارد. می‌توانید برای تشخیص مشکل سخت افزاری آن را به یک فرد متخصص در زمینه سخت‌افزار نشان دهید.

 

5-درست قرار نگرفتن رم در اسلات 

 در صورتی که مطمئن هستید مادربرد شما از لحاظ پشتیبانی حافظه رم مشکلی ندارد، اما بازهم رم ها در بایوس قابل مشاهده نیست،میتواند مشکل از نصب رم در اسلات مربوطه باشد.در این صورت باید برق ورودی کیس را قطع کرده در آن را باز نمایید و مجدداً رم ها را در جای خود قرار دهید و مطمئن شوید که محکم در جای خود قرار گرفته باشند. در صورتی که آنها را به شکل نادرست در اسلات قرار دهید کامپیوتر نمی‌تواند آنها را تشخیص دهد. در بعضی از مواقع لازم است که رم در اسلات مشخصی بروی مادربرد قرار بگیرد که برای این مورد باید حتما به دفترچه راهنمای مادربرد مراجعه نمایید

 

6-خوانده نشدن مقدار حافظه رم به دلیل خراب بودن آن

گاهی اوقات مشکل نه از نصب سیستم عامل و نه از مادربرد است، بلکه مشکل مربوط به خود رم میشود، یعنی خود رم دچار ایراد سخت افزاری می باشد که با استفاده از ابزارهایی نظیر memtest86 میتوانید رم‌های خود را از لحاظ سلامت تست کنید. 

اگر به دنبال آموزشهای کامل ویندوز و همچنین آموزش نصب ویدئویی ویندوز هستید کلیک کنید.

 

7 . راه حل رفع مشکل عدم شناسایی رم در ویندوز

در صورتی که از لحاظ سخت افزاری وبا توجه به تمام موارد گفته شده در بالا وضعیت سیستم را بررسی کردید و از صحت و سلامت سخت‌افزار خود اطمینان حاصل نمودید، می توانید در ویندوز برای استفاده از تمام میزان حافظه رم به روش زیر عمل نمایید.

در ابتدا با استفاده از کلید های ویندوز +    R پنجره RUN را باز کنید و داخل آن دستور msconfig را وارد نمایید و کلید OK را انتخاب کنید در پنجره باز شده به تب Boot بروید و روی کلید advanced options کلیک کنید تا پنجره دیگری باز شود حال کافی گزینه maximum memory تیک زده و تمام پنجره ها را OK کنید، سپس سیستم خود را راه اندازی نموده تا ویندوز از حجم واقعی رم استفاده نماید.

سخن آخر:

امیدوارم توانسته باشیم در این زمینه راهنمایی خوب و کارآمدی را ارائه دهیم.چنانچه در هر قسمت از مطالب فوق با مشکل مواجه شدید میتوانید با شماره 0217129 و 9099071540 تماس بگیرید و از همکاران با تجربه و متخصص در این زمینه  مشاوره و راهنمایی دریافت کنید.