نحوه غیرفعال کردن صفحه نمایشگر لمسی در ویندوز | رایانه کمک
1400/03/05 - 11:19

نحوه غیرفعال کردن صفحه نمایشگر لمسی در ویندوز

امروزه سیستم های کامپیوتری و لپ تاپ هایی به بازار عرضه شده اند که صفحه نمایش آن ها به صورت لمسی بوده و از قابلیت Touch Screen برخوردار می باشند، این قابلیت در بسیاری از لپ تاپ ها، سیستم های دسکتاپ و AIO ها (all in one) موجود می باشد، این ویژگی مزایای بسیار زیادی به همراه دارد اما ممکن است برخی از افراد به دلایل مختلف تمایل به کار کردن با نمایشگرهای لمسی نداشته باشند، برای همین می توانند به راحتی این ویژگی را غیرفعال کرده و از موس و کیبورد برای کار خود استفاده کنند، ما در این مقاله تصمیم گرفتیم در خصوص غیرفعال کردن این قابلیت در ویندوز 10 مطالبی را به شما همراهان رایانه کمک ارائه دهیم، البته نحوه ی فعال سازی و غیر فعال سازی این ویژگی در نسخه های 8 به بعد ویندوز به همین روش خواهد بود.


مزایا و معایب نمایشگرهای لمسی

شرکت مایکروسافت بر روی تمامی سیستم عامل های ویندوز 8 به بعد پشتیبانی از صفحات لمسی  را ارائه داده است.

از جمله مزایای استفاده از صفحه نمایش های لمسی می توان به این نکته اشاره کرد که این صفحه نمایش ها برای کار با بسیاری از نرم افزارها آسان تر و راحت تر خواهد بود.

البته نمایشگرهای لمسی با توجه به مزایای فراوان معایبی نیز به همراه دارند معمولا به دلیل وجود سنسورهای اضافی در این صفحه نمایش ها لپ تاپ هایی که دارای نمایشگر لمسی می باشند وزن بیش تری نسبت به لپ تاپ های معمولی خواهند داشت و قیمت صفحات نمایشگر لمسی گران تر از نمایشگرهای معمولی خواهد بود.


دلایل غیرفعال کردن نمایشگرهای لمسی

از جمله مهم ترین دلایلی که ممکن است افراد تمایل به غیرفعال کردن نمایشگرهای لمسی داشته باشند می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

لک شدن و ماندن اثر انگشت بر روی نمایشگر

بدون شک بعد از چند دقیقه کار کردن با صفحه نمایش های لمسی به دلیل باقی ماندن اثر انگشت این نمایشگرها پر از لکه خواهند شد که این امر ممکن است برای بسیاری از افراد خوشایند نباشد علاوه بر این وجود لک و اثر انگشت بر روی نمایشگر مانع از دیده شدن درست تصاویر و متون خواهد شد.

عدم راحتی کار با نمایشگرهای لمسی

برخی از افراد ترجیح می دهند با کیبورد و موس به کار خود بپردازند و استفاده از صفحه نمایش های لمسی و قابلیت Touch Screen چندان جذابیتی برایشان نخواهد داشت.

مصرف بالای برق در نمایشگرهای لمسی

از دیگر نکات صفحه نمایش های لمسی مصرف بالای برق آن ها می باشد، این مسئله در لپ تاپ هایی که نمایشگرهای لمسی دارند نیز موجب خالی شدن سریع تر باتری خواهد شد، به عنوان مثال در صورتی که عمر باتری 3 ساعت باشد با فعال کردن قابلیت لمسی صفحه نمایشگر، مدت عمر باتری 2 ساعت خواهد شد.

مزاحمت افراد دیگر

ممکن است وجود کودک در اطراف لپ تاپ یا نمایشگرهای لمسی و راحتی کار با این نمایشگرها موجب بروز مزاحمت برای شما بشود.


غیرفعال کردن صفحه نمایش لمسی (Device Manager)

ساده ترین روش برای غیرفعال کردن صفحه نمایش لمسی استفاده از Device Manager در ویندوز می باشد برای دسترسی به Device Manager می توانید به روش های ذیل عمل کنید:

از قسمت کنترل پنل (control pannel) گزینه ی Device Manager را انتخاب نمایید.

به صورت همزمان کلیدهای R و پنجره را انتخاب کرده تا برنامه ی RUN  برای شما باز شود، در پنجره ی باز شده  devmgmt.msc را تایپ کنید و اینتر را انتخاب نمایید.

علاوه بر این در ویندوز 10، کلیدهای Windows و X شما را به منوی پاور یوزر منتقل کرده و از آن جا می توانید گزینه ی Device Manager را انتخاب کنید.
در این بخش بعد از باز شدن پنجره ی Device Manager باید گزینه یhuman Interface devices  را انتخاب نمایید.
از لیست باز شده گزینه ی HID-compliant touch screen  را انتخاب کرده و با راست کلیک کردن بر روی آن گزینه ی Disable  را انتخاب کنید.
بعد از انجام مراحل عنوان شده در بالا، پنجره ای نمایش داده خواهد شد که از شما در خصوص اطمینان از غیرفعال کردن این قابلیت سوال پرسیده خواهد شد و شما می توانید با انتخاب گزینه ی Yes این ویژگی را غیرفعال نمایید.
با انتخاب گزینه ی "Yes" و غیرفعال کردن این قابلیت در کنار گزینه ی HID-compliant touch screen آیکونی به شکل فلش سمت پایین نمایش داده خواهد شد که نشان دهنده ی این است که صفحه نمایش لمسی برای شما غیرفعال شده است، و با لمس صفحه نمایش هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.


فعال کردن صفحه نمایش لمسی

فعال سازی نمایشگر لمسی نیز بسیار ساده می باشد، تنها کافی است مراحل ذیل را به ترتیب انجام دهید:

وارد پنجره ی Device Manager شوید.

در صفحه ی باز شده گزینه ی human Interface devices  را انتخاب نمایید.

حال بر روی گزینه ی HID-compliant touch screen  راست کلیک کرده و این بار از منوی باز شده گزینه ی enable  را انتخاب کنید.


سخن آخر:

ما در این مقاله سعی کردیم به زبان ساده در خصوص نحوه ی فعال و غیرفعالسازی صفحه نمایشگر لمسی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، در صورتی بروز مشکل و یا سوال در مطالب ارائه شده می توانید از طریق شماره های 909071540 یا 0217129  با کارشناسان رایانه کمک تماس حاصل نمایید و از متخصصین این مجموعه مشاوره و خدمات کامپیوتری رایگان دریافت کنید.

علاوه بر در صورتی که به دنیای تکنولوژی علاقه دارید می توانید با مراجعه به سایت آموزش کامپیوتر و موبایل رایانه کمک با جدیدترین اخبار تکنولوژی و ترفندهای مختلف سیستم های کامپیوتری و گوشی های هوشمند آشنا شوید.