محاسبه مجموعه مربعات در اکسل/ پشتیبانی کامپیوتر تلفنی
انتشار: 1399/11/06 - بروزرسانی: 1399/11/27

نحوه محاسبه مجموعه مربع اعداد در اکسل Excel

یافتن مجموعه مربعات در اکسل عملی  است که بارها به صورت مکرر با آن روبرو شده ایم و انجام داده ایم. در واقع یافتن مجموعه مربعات در میکروسافت اکسل  (Microsoft Excel) نیاز به وارد کردن داده های زیادی دارد. در این مقاله می خواهیم به معرفی راهی بپردازیم که برای انجام مجموعه مربعات در اکسل زیاد شناخته شده نیست در حالی که مجموعه مربعات را به آسانی محاسبه می کند.
یافتن مجموع مربعات برای چند سلول

ابتدا اکسل را باز کنید در صفحه باز شده ستون جدیدی را در هر صفحه از اکسل که می خواهید انتخاب کنید و آن را برچسب گذاری کنید. توجه کنید حتما نیاز نیست سلول مربع ها در کنار هم باشند و همچنین قسمت خروجی نیز نباید باشند. می توانند هرجای صفحه اکسل باشد. در ادامه به حل محاسبه مربع های این سلول های های ستون  می پرداریم.
پس از انتخاب سلول مد نظر فرمول زیر را در سلول اول ستون جدید تایپ کنید :


SUMSQ=
از اینجا می توانید ترکیب حرف و عدد ستون و ردیف را به صورت دستی اضافه کنید. یا اینکه با کمک ماوس  وکلیک این عمل را انجام دهید .در اینجا ما از ماوس استفاده خواهیم کرد. و کلیک می کنیم این بخش از فرمول در سلول به طور خودکار با نام   A2 پر می شود.
سپس یک ویرگول اضافه کنید و شماره بعدی را به فرمول اضافه می کنید. این بار فقط فرمول B2 را تایپ کنید  یا برای پر کردن خودکار سلول با ماوس کلیک نمایید تا B2 اضافه شود.
پرانتز فرمول نوشته شده ببندید و "Enter" را از صفحه کلید فشار دهید تا مجموع هر دو مربع نمایش داده شود. اگر می خواهید به  فرمول نویسی اینجا ادامه دهید، سلول های اضافی را با علامت کاما از هم جدا کنید و طبق نام گذاری  انجام شده در فرمول اضافه کنید.


برای استفاده از فرمول در سلول های اضافی، به دنبال مربع کوچک پر شده در سلول بگردید که راه حل اصلی محاسبه مجموع مربعات چند سلول در اینجاست. در این مثال، سلول انتخابی ما C2 است که این مربع کوچک مد نظر در پایین سلول سمت چپ گوشه سلول قرار دارد. روی مربع کلیک کنید و آن را تا آخرین ردیف جفت اعداد ستون ها بکشید تا جمع بقیه مربع ها به طور خودکار حساب شود.
یافتن مجموع مربعات برای فقط چند سلول


در ستون "مجموع مربعات" که در مثال قبلی ایجاد کردیم (C2) ، فرمول زیر را تایپ کنید:


=SUM ( (A2) ^ 2 , (A3) ^ 2)
(یافتن مجموعه مربعات برای فقط چند سلول / تعمییر کامپیوتر تلفنی)


در روش دیگر ، ما فقط می توانیم اعداد را به جای نام سلول ها به فرمول اضافه کنیم. هر دو روش یکی است. این فرمول به این شکل است:


=SUM ( 9) ^ 2 , (29) ^ 2)


به عنوان مثال می توانید این فرمول ها را تغییر دهید ، سلول ها را تغییر دهید ، اعداد اضافی اضافه کنید یا مجموع مربع هایی را که حتی در کتاب کار شما نیست پیدا کنید. اگرچه با کمک آموزش های بالا به آسانی می توانید ، با استفاده از فرمول SUMSQ ، چندین مربع را محاسبه کنید ، اما راه حل ساده تر  این می باشد که برای سریعتر شدن عمل محاسبه این فرمول را تایپ کنید.سخن پایانی 

اگر در مراحل بالا دچار مشکل شده اید می توانید از مشاوره رایانه کمک استفاده نمایید. چنانچه میخواهید با حل مشکلات کامپیوتری و ترفند های گوشی آشنا شوید باید از  اینستاگرام رایانه کمک را دنبال کنید و اگر قصد ذخیره کردن فیلم های آموزش کامپیوتر را بر روی گوشی و کامپیوتر خود به صورت کامل دارید میتوانید آپارات رایانه کمک را نیز دنبال کنید.

چنانچه با مشکلات کامپیوتری و موبایلی روبرو شدید میتوانید  با شماره های 909071540 یا 0217129 تماس گرفته و از کارشناسان مجرب در زمینه مشاوره تلفنی و اینترنت دریافت کنید.