System variables | حل مشکل رایانه
1399/12/16 - 07:34

تغییر فولدر TEMP ویندوز به‌جای دیگر

شاید برای شما هم پیش‌آمده است که در درایو ویندوز هنگام ذخیره فایل­های جدید با کمبود جا و مکان مواجه شده‌اید. یک راه‌حل خوب و آسان برای تخصیص فضای خالی و رفع این مشکل حذف فایل­های موقتی می­باشد. فایل­های موقتی از سرویس­های ویندوز یا برنامه­های نصب شده بر روی سیستم کامپیوتر ایجاد می­شوند و پاک‌کردن این فایل­ها یک فعالیت امن نیاز دارد که فایل­های ضروری شما را پاک نکند. با تیم رایانه کمک همراه باشید.

  


آموزش مرحله‌به‌مرحله تغییر فولدر Temp

ویندوز حداقل از دو فولدر موقت برای ذخیره تمام فایل­های ایجاد شده استفاده می­کند. اولی فولدر موقت سیستمی است که؛ در C: \ Windows \ Temp واقع شده است که در این فولدر فایل­های موقت سیستم ذخیره می­شوند و دیگری فولدر موقت کاربر است که به‌ازای هر کاربر که در کامپیوتر­داریم، پروفایل آن کاربر ایجاد می­شود. در واقع هر کاربر در پروفایل خود، یک فولدر موقت دارد. که مسیر آن به صورت زیر است:

%USERPROFILE%\AppData\Local\Temp

در ادامه این مقاله می­خواهیم؛ نحوه انتقال فولدر موقت TEMP را به درایو دیگر آموزش دهیم. در این جا ما فقط مکان را تغییر می­دهیم. اگر روی سیستم تان بیش از یک هارددیسک دارید و اگر فولدر­های موقت را به درایو­های ساخته شده روی آن هارد انتقال دهید، از نظر کارایی تأثیر در سیستم‌تان خواهد داشت. چون آن­ها را از درایو ویندوز و هارددیسکی که ویندوز روی آن نصب شده است جدا کرده‌اید. ویندوز به‌صورت مکرر مراجعات زیادی به درایوی که در آن نصب شده است دارد و ازاین‌رو وقتی مسیر فایل­های موقت تغییر کند Performance تغییر خواهد کرد.

توجه کنید قبل از هر اقدامی از سیستم تان Restore point بگیرید.

به My computer و یا This pc وارد می­شویم و سپس به درایو موردنظرمان می­رویم که قصد داریم temporary files در آنجا ذخیره کنیم. سپس یک فولدر با نام TEMP در آن ایجاد می­کنیم به نام D:\TEMP یا C:\TEMP

پس از ایجاد فولدر موردنظرمان در مکان موردنظر، پنجره Run  را بازکرده و دستور sysdm.cpl را وارد می­کنیم و Enter  را انتخاب می­کنیم. تا پنجره system properties باز شود. در این پنجره به تب advanced می­رویم.
سپس مانند تصویر فوق دکمه Environment Variables را کلیک می­کنیم. حالا پنجره باز شده است. در این پنجره دو قسمت را مشاهده می­کنیم. قسمت User variables که برای کاربر جاری سیستم است و قسمت System variables که متعلق به سیستم است. (جدا از اینکه چه کاربری بی سیستم وارد می­شود.)از این قسمت است که می­توانیم مکان را برای temporary file ها تغییر دهیم. و از این قسمت User variables رکورد را انتخاب کرده و سپس دکمه TEMP را انتخاب می­کنیم.در فیلد Variable Value ، مسیر جدید را جایگزین می­کنیم. این عمل را دستی هم می­توانیم انجام دهیم و یا اینکه دکمه Browse directory را کلیک کنیم و مکان جدید را معرفی کنیم. (دکمه از ویندوز 8 اضافه شده است. در ویندوزهای قبلی وجود ندارد). مسیر پیش‌فرض، %USERPROFILE%\AppData\Local\Temp می‌باشد و حالا باید مسیر جدید جایگزین شده باشد. سپس پنجره را ok کرده و همین کار را برای رکورد TMP انجام می­دهیم. در آخر باید قسمت User Variables به شکل زیر شده باشد:

در مرحله بعدی به سراغ بخش System variables می­رویم. دقیقاً همین مراحل فوق برای رکورد­های TEMP و TMP انجام می­شود. فقط قبل از انجام، فولدر­های مربوط به این دو را در مکان مورد نظر می­سازیم. و سپس هر دو را انتخاب می­کنیم.

 

در مرحله آخر سیستم را ریستارت می­کنیم. تا تأثیر این تغییرات انجام شده در ویندوز اعمال شود.


خلاصه آنچه خواندیم:

در این مقاله به آموزش و شرح نحوه تغییر فولدر  TEMP ویندوز به‌جای دیگر پرداخته شد. مرحله‌به‌مرحله انجام این عمل همراه با عکس به شما کاربران گرامی آموزش داده شد. تا دیگر نگران فضای کافی برای ذخیره کردن فایل­های جدید نداشته باشید. شما می­توانید در صورت داشتن هرگونه سؤال دررابطه‌با نحوه تغییر فولدر TEMP ویندوز به‌جای دیگر با کارشناسان ما در رایانه کمک تماس حاصل فرمایید.