ترفند های اکسل | رایانه کمک
1400/01/10 - 09:58

ترفند های اکسل برای حرفه ای ها (بخش اول)

نرم افزارهای گروه آفیس مجموعه ای کاربردی از برنامه هایی است که نه تنها در سیستم های کامپیوتری بلکه در گوشی های هوشمند وجود داشته و بسیار پر کاربرد می باشد، از نرم افزارهای موجود در این مجموعه برای امور مختلف همچون تایپ، انجام عملیات ریاضی، ایجاد اسناد و ویرایش و مدیریت پایگاه داده ها می توان استفاده کرد.

یکی از برنامه های پر کاربرد و البته محبوب در این مجموعه، نرم افزار اکسل (Excel) می باشد که می توان برای محاسبات پیچیده، ایجاد جدول، رسم نمودارهای گرافیکی، مدیریت داده ها و بسیاری دیگر از فعالیت ها از آن  بهره برد، به طور کلی با توجه به وجود ابزارهای مختلف در برنامه ی اکسل می توان از آن در بسیاری از حوزه های مختلف کاری استفاده کرد.

با وجود ابزارهای مختلف در این برنامه برای این که بتوانید سرعت انجام عملیات و فعالیت خود را با اکسل افزایش دهید و به یک اکسل کار حرفه ای تبدیل شوید باید تکنیک های مهم این برنامه ی کاربردی را بدانید برای همین ما تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی و آموزش مهم ترین تکنیک های اکسل برای حرفه ای شدن و افزایش سرعت کار با این برنامه بپردازیم، پس اگر می خواهید در این زمینه مهارت کسب کرده و حرفه ای شوید تا پایان این مقاله با رایانه کمک همراه باشید.

 

جمع زدن سریع  اعداد در اکسل 

انجام سریع عملیات جمع کردن یا تابع SUM با استفاده از کلیدهای (= و alt) امکان پذیر خواهد بود، برای این کار کافی است در انتهای ستون یا سطری از سلول مورد نظر کلیدهای آلت (alt) و مساوی (=) را به طور همزمان فشار دهید.

 ALT+=
تغییر فرمت اعداد

برای تغییر فرمت اعداد موجود در خانه های اکسل می توان از کلیدهای ctrl و shift  به همراه اعداد 1 تا 5 استفاده کرد، تنها کافی است کلیدهای زیر را فشار دهید.

CTRL+SHIFT+(اعداد 1 تا 5)

نمایش تمامی فرمول ها

با فشردن کلیدهای ذیل، شیت اکسل عوض شده و فرمول ها برای شما نمایش داده می شود در صورت فشردن مجدد این کلیدها می توانید شیت را به صورت اولیه برگردانید.CTRL  + `

CTRL  + `

این علامت "`" بر روی کیبورد در قسمت سمت چپ عدد یک در بخش حروف قرار گرفته است روی این کلید می توانید علامت "~ " را نیز مشاهده کنید.

پرش به ابتدای سطر یا ستون در لیست

برای رفتن به ابتدا یا انتهای لیست اکسل (سطر یا ستون) با استفاده از کلیدهای کیبورد کافی است از کلیدهای ترکیبی کنترل (ctrl) به همراه  ↑ یا به صورت ذیل استفاده کنید.

CTRL+↓  
CTRL+↑

حذف و اضافه کردن سطر یا ستون

یکی از کارهای مهمی که در برنامه ی اکسل به آن نیاز است حذف و اضافه کردن سطر یا ستون می باشد که برای حذف می توان از کلیدهای ترکیبی ctrl به همراه (+ یا -) و برای اضافه کردن از کلیدهای CTRL و SHIFT به همراه = استفاده کرد.(+یا-)+SHIFT + CTRL

SHIFT + CTRL(=)+

تنظیم عرض ستون ها

این ترفند اکسل نیز بسیار پر کاربرد می باشد برای تنظیم عرض ستون های لیست اکسل متناسب با نوشته های داخل سلول کافی است بر روی مرز دو ستون دابل کلیک (Double-click) کنید.

جابه جایی سریع بین شیت های اکسل

برای جابه جایی سریع بین شیت های اکسل کافی است از کلیدهای ترکیبی ctrl به همراه page up یا page down استفاده کنید.

CTRL + PAGE UP

CTRL + PAGE DOWN

کپی تنظیمات ظاهری در اکسل

گزینه ی Format Painter در اکسل و ورد از پر کاربردترین گزینه ها می باشد که برای کپی کردن تنظیمات ظاهری و فرمت سطر یا ستون استفاده می شود و نکته ی کاربردی و جالب در استفاده از این گزینه این است با دابل کلیک بر روی آن می توان از کپی در چند جای مختلف استفاده کرد.


پنهان و ظاهر کردن Menu Ribbon در اکسل

برای پنهان کردن ریبان منو در اکسل کافی است که بر روی آن دابل کلیک کنید در این صورت Ribbon منو پنهان خواهد شد و در صورت دابل کلیک مجدد می توانید دوباره این منو را مشاهده کنید این ترفند در ورد هم استفاده می شود.


استفاده از غلطک اسکرول

برای جابه جا کردن گزینه های موجود در ریبان منو می توانید با قرار دادن موس بر روی منو و چرخاندن غلطک اسکرول موس تب های مختلف را مشاهده کنید.


انتخاب سریع شیت ها

برای انتخاب شیت های مختلف می توانید بر روی علامت نمایش داده شده در تصویر ذیل راست کلیک کرده و شیت مورد نظر را به سادگی انتخاب کنید.

انتخاب همزمان چند شیت (کاربرگ) جدا از هم

برای انتخاب چند شیت دور از هم به صورت همزمان می توانید بر روی یک شیت کلیک کرده و با نگه داری کلید کنترل (CTRL) بر روی دیگر شیت ها کلیک کنید.


انتخاب همزمان چند شیت (کاربرگ) در کنار هم

در صورتی که می خواهید چند شیت که در کنار یکدیگر قرار گرفته است را انتخاب کنید کافی است بر روی یک شیت کلیک کرده و با نگه داری کلید شیفت (SHIFT)  و با کلیک بر روی شیت دیگر تمامی برگه های بین این دو صفحه انتخاب خواهد شد.

تغییر اندازه ی فرمول بار اکسل

برای بزرگ یا کوچک کردن فرمول بار (Formula Bar) اکسل می توانید با کلیک بر روی زبانه ی سمت راست اندازه ی این بخش را تغییر دهید همچنین می توانید با نزدیک کردن موس به این بخش و بالا و پایین آوردن آن اندازه ی فرمول بار را به دلخواه خود تغییر دهید.

انتخاب اعداد تصادفی با RAND


این تابع قادر به تولید اعداد تصادفی بین 0 تا 1 می باشد، برای استفاده از تابع ()RAND نیاز به وارد کردن هیچ عددی نمی باشد و می توان با فشردن کلید (F9) اعداد جدیدی به صورت تصادفی تولید کرد.

ثبت صفر در ابتدای عدد

از آن جا که با ورود اعدادی که با صفر آغاز می شوند در اکسل صفرهای ابتدای پاک می شوند می توان با وارد کردن سینگل کوتیشن  (‘)در ابتدای اولین صفر این مشکل را به سادگی برطرف کرد.سخن آخر:

ما در این مقاله سعی کردیم به معرفی برخی از مهم ترین تکنیک های اکسل بپردازیم تا با یادگیری آن ها بتوانید با این برنامه راحت تر و البته سریع ترین کار کنید، ترفندهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک اکسل کار حرفه ای وجود دارد که می توانید تکنیک های بیش تر را در مهم ترین تکنیک های اکسل برای حرفه ای ها (بخش دوم) مطالعه کنید، همچنین در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید با کارشناسان رایانه کمک از طریق شماره های 909071540 یا 0217129  تماس حاصل نمایید.

برای مشاهده ی آموزش های کاربردی به صورت ویدیویی می توانید صفحه ی آپارات رایانه کمک و اینستاگرام رایانه کمک را دنبال کنید.