بد سکتور چیست؟ |   خدمات رایانه کمک
1400/05/13 - 16:59

بدسکتور چیست؟ روش تعمیر و رفع بدسکتور هارد

فضای ذخیره سازی هارد دیسک از تعداد زیادی سکتور یا بخش تقریبا با حجم 4 کیلو بایت تشکیل شده است. به طوری که هر سکتور یک فضای فیزیکی را در هارد دیسک به خود اختصاص می دهد. همانطور که می دانیم هارد دیسک درایو کامپیوتر؛ قطعه ای از کامپیوتر است که اطلاعات را به صورت دائمی ذخیره می کند. زمانی که  یکی از این سکتورها دچار آسیب بشود یک بدسکتور ایجاد می شود. بدسکتور به تعریفی ساده یک ناحیه کوچک از فضای ذخیره سازی هارد یا همان سکتور است که دچار عیب شده است. این سکتور های معیوب می توانند بر روی انواع هارد دیسک ها ایجاد شوند که باعث می شوند دستورالعمل های خواندن و نوشتن در هارد صورت نگیرد. در این مقاله تصمیم داریم درمورد بدسکتور ها در هارد دیسک توضیحات بیشتری دهیم و راهکار هایی را برای رفع بدسکتور در هارد سیستم، شرح دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سکتور و بدسکتور چیست؟

همانگونه که در مقدمه اشاره کردیم؛ هر سکتور یک فضای فیزیکی. را در هارد دیسک ها به خود اختصاص می دهند که معمولا از 3 قسمت تشکیل می شوند: ابتدای سکتور ( sector header)، کد تصحیح خطا ( error-correcting code (ECC)) و ناحیه ای که اطلاعات ما در آن ذخیره می شوند. هر سکتور تقریبا 512 بایت از اطلاعات را در خود نگه می دارند. بدسکتور همان سکتورهایی هستند که دارای عیب هستند و به همین دلیل به آن ها بدسکتور گفته می شود. بدسکتور ها فضای ذخیره سازی هارد هستند که اطلاعات را پردازش نمی کنند. به طور کلی دو نوع بدسکتور وجود دارد:

1.    نوع اول به علت آسیب های فیزیکی ایجاد می شوند ( physical  یا hard )

2.    نوع دوم به علت خطا های نرم افزاری سیستم به وجود می آیند و قابل تعمیر هستند.( logical  یا soft)

در ادامه مقاله تصمیم داریم به شرح بیشتری در رابطه با هر دو نوع بدسکتور بپردازیم.

 

انواع بدسکتور هارد دیسک


1) بد سکتورهای فیزیکالی یا سخت افزاری

بدسکتور های فیزیکی؛ به علت آسیب های فیزیکی به سکتور ایجاد می شوند. در واقع ناحیه کوچکی یا کلاستر هارد؛ به صورت فیزیکی خراب می شود. عواملی که موجب آسیب به سکتور ها می شود می توانند برخورد یا لمس هد باشند یا گرد و خاک هایی که در سیستم وجود دارند. متاسفانه آسیب فیزیکی به سکتور ها که بدسکتور ها را به وجود می آورند به سختی قابل تعمیر هستند، مگر اینکه اطلاعات ما در آن به قدری مهم باشد که به هر قیمتی حاضر باشیم آن را تعمیر کنیم. و متخصصان این زمینه با تنظیمات خاصی هارد دیسک را ریکاوری می کنند. که ممکن است بعد از تعمیر نیز صدای هارد دیسک تغییر کند.

دلایل ایجاد بدسکتورهای فیزیکالی

در برخی مواقع ممکن است هارد دیسک هایی که از کارخانه تولید خارج می شوند، دچار مشکل باشند. چرا که آسیب های فیزیکی به هارد دیسک و سکتور ها موجب شده است که بدسکتور ها ایجاد شوند. همچنین استهلاک  یا فرسایش نیز دلیلی بر ایجاد بدسکتور های فیزیکی است. ایجاد نوسانات الکتریکی، ایجاد شوک، ورود هوا نیز به قسمت هایی از هارد دیسک باعث رسوب گرد و غبار می شود و برخی سکتور ها صدمه می بینند. در نهایت امکان وجود بدسکتور در انواع هارد دیسک ها همیشه وجود دارد. اگر هنگام تولید هارد دیسک در کارخانه، بدسکتور ها ایجاد شوند این شانس هست که با عملیات خاصی سکتور های معیوب مشخص شوند و حذف شوند تا در نهایت سکتور های سالم به دست مصرف کنندگان برسد.

 

2) بدسکتور نرم افزاری یا لاجیکالی

این نوع از بدسکتور ها در هارد دیسک؛ به دلیل خطا های نرم افزاری ایجاد می شوند. در این نوع از بدسکتور ها هارد دیسک عملکرد خوبی ندارد. زمانی که سیستم عامل سعی در خواندن سکتور های حاوی اطلاعات می کند با  یک خطا روبرو می شود که این خطا ناشی از منطبق نبودن ( Error correction code) ECC  می باشد. این خطا به این معنی است که محتویات سکتور، با قالب ECC همخوانی ندارد. و هارد در خواندن و نوشتن محتویات دچار اختلال می شود و داده های غیر کاملی را بر روی سکتورها ذخیره می کند. در این حالت هارد دیسک این سکتور را به عنوان بدسکتور شناسایی و علامت گذاری می کند. خوشبختانه این نوع بدسکتور ها قابل تعمیر هستند و حتی داده هایشان تا حدودی قابل بازیابی می باشد. در سیستم عامل ویندوز، قابلیت Windows disk check tool  بدسکتور لاجیکالی را می تواند تعمیر کند.

 

دلایل ایجاد بدسکتورهای لاجیکال

همانطور که گفتیم این نوع از بدسکتور ها به دلایل مشکلات نرم افزاری ایجاد می شوند. به طور مثال هنگامی که در حال کار کردن با سیستم هستیم و ناگهان برق می رود یا کابل برق کشیده شود و اتصال برق قطع شود این امکان به وجود می آید که هارد درایو در وسط نوشتن یک سکتور خاموش شود. یا اینکه سکتور موجود در هارد دارای اطلاعاتی است که با ( Error correction code) هماهنگ نشود و این سکتور یک سکتور معیوب می شود. همچنین وجود ویروس ها و نرم افزارهای مخرب در سیستم باعث ایجاد مشکل در سیستم می شوند و بدسکتور های لاجیکال را تشکیل می دهند و بدتر اینکه ویروس ها موجب پیشرفت بدسکتور ها می شوند.

بدسکتورها اطلاعات را از بین می برند

اگر بدسکتورها به موقع شناخته نشوند و رفع نشوند باعث نابودی اطلاعات می شوند. حتی اگر هارد درایو به خوبی کار کند بد سکتورها می توانند پیشرفت کنند و با گذر زمان باعث خرابی اطلاعات شوند. بهتر است همیشه یک نسخه از اطلاعات داشته باشیم و بک آپ از اطلاعات بگیریم. جالب است بدانید که وقتی سیستم متوجه یک  بدسکتور می شود در قدم اول آن سکتور را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می کند و در آینده هنگام خواندن بدسکتور خراب را نادیده می گیرد و بدسکتور را تغییر مکان می دهد.

خراب شدن هارد با وجود بدسکتور

هرچند که بدسکتور ها باعث از بین رفتن اطلاعات می شوند اما وجود چند بدسکتور در هارد دلیلی بر خراب شدن هارد و یا از کار افتادن هارد نمی باشد. اما اگر بدسکتور ها در هارد پیشرفت کنند هارد هر روز دچار مشکل می شود و اطلاعات موجود آسیب می بیند. و بهتر است هرچه زودتر هارد برای تعمیر نزد متخصص برده شود.

 

پیدا کردن  بد سکتورها در هارد

خوشبختانه ویندوز دارای قابلیتی تحت عنوان Disk Check tool می باشد که هارد را برای یافتن بدسکتور ها اسکن می کند. و سکتور های معیوب را شناسایی می کند. همچنین نرم افزار هایی در بازار عرضه می شوند که می توانند به شناسایی و رفع بدسکتور کمک شایانی بکنند که در ادامه مقاله به شرح نرم افزار و روش های رفع بدسکتور در ویندوز 8 و 7 می پردازیم.

آموزش رفع بدسکتور با نرم افزار HDD Regenaretor

یکی از نرم افزار های قدرتمند و محبوب تعمیر بد سکتور نرم افزار HDD Regenaretor می باشد. این نرم افزار تحت ویندوز و تحت DOS می باشد. می توانید این نرم افزار را از فروشگاه های اینترنتی دانلود کنیم و پس از نصب به رفع بدسکتور بپردازیم.

رفع بدسکتور ها در ویندوز 8 و 10

برای رفع بدسکتور در ویندوز 8  یا 10 کافیست مراحل زیر را انجام دهیم:

·       بر روی منوی استارت در ویندوز  می رویم

·       عبارت  This PC را جستجو می کنیم. 

·       بر روی آیکن This PC کلیک می کنیم

·       سپس بر روی داریو مورد نظر که بد سکتور بر روی آن می باشد کلیک راست می کنیم و گزینه Properties را انتخاب می کنیم.

 

عکس 12

( رفع بدسکتور ها در ویندوز 8| خدمات کامپیوتری تلفنی)

 

·       در پنجره باز شده برگه Tools را انتخاب می کنیم و در قسمت Error checking گزینه Check را کلیک می کنیم.

عکس 13

( رفع بدسکتور ها در ویندوز 8| تعمیر لپ تاپ)

حل مشکل بدسکتور در ویندوز 7

برای رفع بدسکتور ها در ویندوز 7 کافیست مراحل زیر را اجرا کنیم:

1.    در قدم اول لازم است همه برنا مه های در حال اجرا را  ببندیم

2.    از قسمت start در computer کلیک می کنیم.

3.    هر درایوی که می خواهیم بدسکتور در آن بررسی شود را انتخاب می کنیم.

4.    روی داریو کلیک راست می کنیم؛ و گزینه Properties را انتخاب می کنیم.


5.    بر روی پنجره باز شده با کلیک بر روی گزینه Tools برگه را باز می کنیم. و در زیر مجموعه Error Checking بر روی گزینه Check کلیک چپ می کنیم. نکته : ممکن است پس از کلیک با یک پیغامی مبتنی بر اینکه خطایی برای دایو انتخاب شده وجود ندارد. با این حال گزینه Check disk را انتخاب می کنیم و دیسک را اسکن می کنیم.6.    ابزار Check disk بعد از اسکن، بدسکتور های فیزیکی را  به عنوان سکتور هایی که نمی توان تعمیر کرد نشانه گذاری می کند. جالب است بدانیم اگر ویندوز، متوجه مشکلی در عملکرد هارد دیسک شود به صورت خودکار ابزار Check disk را اجرا می کند.

رفع بدسکتورها در لینوکس و دیگر سیستم عامل ها

برای بدسکتورهای لاجیکالی موجود در هارد دیسک سیستم عامل هایی مانند لینوکس و مک، نرم افزار 2هایی وجود دارد که به آسانی عیب یابی می کنند بدسکتور ها را شناسایی می کند و رفع می کند و اطلاعات خوانده نشده را بازیابی می کند. برنامه ای مانند " GSmartControl"  برای سیستم عامل  DOSو برنامه عیب یابی هارد دیسک "وسترن (Western Digital Data Lifeguard Diagnostic (DLGDIAG " برای سیستم عامل های لینوکس و مک جز برنامه هایی هستند که هارد دیسک را عیب یابی می کنند. بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد. بهترین حالت این است که همیشه از اطلاعات خود در این سیستم عامل ها نیز بک آپ بگیریم.

جمع بندی آنچه خواندیم

به صراحت می توان گفت بدسکتور ها در اصل قسمتی از واقعیت هارد دیسک ها هستند و در همه حال ممکن است وجود داشته باشند پس جای نگرانی نیست. فقط باید خیلی سریع پس از شناسایی به رفع آن ها بپردازیم. ما در این مقاله به تعریف بدسکتور پرداختیم و فهمیدیم بدسکتور ها همان سکتور هایی هستند که در هارد دیسک وجود دارند ولی دچار خرابی شده اند به طوری که هنگام خواندن سکتور آن سکتور معیوب خوانده نمی شود و اطلاعات آن پردازش نمی شود. دو نوع بدسکتور وجود دارد که یکی به دلیل آسیب های فیزیکی هارد به وجود می آیند و تعمیر آن به راحتی نیست و نوع دیگر به دلیل آسیب های نرم افزاری به وجود می آید که قابل تعمیر می باشد. همچنین در ادامه مقاله به آموزش مراحل و مواردی که باعث رفع بدسکتور ها می شوند پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بهره لازم را برده باشید. شما می توانید در صورت داشتن هرگونه  سوال در رابطه با بدسکتور ها و رفع بدسکتور در سیستم و هارد با کارشناسان ما در رایانه کمک تماس حاصل فرمایید.