فایل temp  چیست و چگونه میتوان آن را حذف کرد؟  | آموزش کامپیوتر رایانه کمک
1399/10/18 - 11:20

فایل temp چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد؟

بسیاری از کاربران، پس از تماس با شرکت رایانه کمک گزارش می‌دهند که بی دلیل درایو c یا ویندوزی آنها پُر شده است و کارکرد دیوایس با مشکل روبرو شده است. یکی از دلایل عمده این مشکل فایل های temp هستند که به صورت خودکار بر روی هر کامپیوتر ایجاد می‌شوند، در این فایل اطلاعات نرم افزار هاو فعالیت های که شما انجام داده اید، کمی از آنها به صورت پیشفرض ذخیره می‌شود.

در واقع فایل تِمپ در کامپیوتر یا گوشی یک نوع اطلاعات موقت است که پس از بسته شدن آن مقداری از اطلاعات آن در دیوایس شما طبقه بندی می‌شود تا اگر دوباره قصد داشتید وارد آن شوید، فرایند اجرا شدن آن با سرعت بیشتری انجام شود

در مطالب قبلی به موضوعات "   حذف کش وای فای در ویندوز  " و "  طریقه پاک کردن cache در گوگل کروم " اشاره کردیم اما موضوع این مطلب در زمینه فایل های cache و temp در کامپیوتر و گوشی می باشد، پس با تیم فنی رایانه کمک تا انتهای مطلب" فایل temp  چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد؟  "همراه باشید.


فولدر Temp در ویندوز بهچه صورت نامگذاری می‌شود؟

در ابتدا به اطلاعاتی درباره Temporary Files می‌پردازیم. نامگذاری این فولدر ها بر عهده سیستم عامل است و به درستی نمی‌‎توان گفت فرایند نام گذاری آنها چگونه است. زیرا این اطلاعات فقط مرتبط به خود سیستم عامل بوده و فقط برای بهبود کارایی و عملکرد بهتر و سرعت بیشتر اطلاعات، از آن ها استفاده می‌کند و برای کاربر و دیگر نرم افزار ها قابل خواندن نیست.

به عنوان مثال فایل های temp درون ویندوز و کامپیوتر اغلب به فرمت .mpmp ایجاد می‌شود. اما فایل های temp در word یک فایل پنهان است که با فرمت .doc در کنار فایل ایجاد می‌شود.


فایل temp در کجا و کدام قسمت کامپیوتر یا موبایل ذخیره می‌شود؟

مکان ذخیره سازی فایل های temp در هر سیستم عامل متفاوت است و نمی‌توان یک آدرس کامل برای آنها مشخص کرد.

به عنون مثال آدرس ذخیره فایل های temp در کامپیوترهای ویندوزی 7 ، 8 و 10 تقریبا به آدرس :\Windows\Temp  که در پوشه app data ذخیره می‌شود.

 و یا محل ذخیره اطلاعات temp در گوشی های اندروید در بخش app data درهر اپلیکیشن و به نام cache ذخیره می‌شود.

نکته: ممکن است بسیاری از برنامه ها از فهرست موقت سیستم عامل ها استفاده نکنند و در عوض فایل های temp را در پوشه خودذخیره کنند، پس این موضوع هم مد نظر داشته باشید.

آیا حذف فایهای موقت temp مشکلی ندارد؟

آیا پس از حذف پوشه های temp کارکرد ویندوز یا گوشی با مشکل روبرو نمی‌شود؟این اطمینان از طرف کارشناسان فنی رایانه کمک به شما داده می‌شود که اگر به درستی فقط فایل های اضافی temp را از روی دیوایس خود پاک کنید، با هیچ مشکل کامپیوتری یا موبایلی روبرو نمی‌شوید.

همچنین اگر نرم افزار خاصی به این اطلاعات نیاز داشته باشد دوباره آنها را در ایجاد می‌کند.


فولدر Temp در درایو نصب ویندوزچیست و چرا حجم آن زیاد می‌شود؟

علت زیاد شدن حجم فولدر temp این است که هربار وارد برنامه خاصی شوید، بر اساس میزان فعالیت شما مقداری حجم به فایل temp  اضافه می‌شود. این موضوع رفته رفته باعث افزایش فایل temp نرم افزار می‌شود.

این موضوع هم می‌تواند روی کارکرد سیستم و هم خود نرم افزار تاثیر داشته باشد، پس بهتر است هر چند وقت یک بار این اطلاعات را حذف کنید.

چگونه میتوان Temporary Files را حذف کرد

اکنون که که با فایل temp آشنا شدید وقت آن است که به روش حذف فایل های موقت  در کامپیوتر بپردازیم.

در مطلب " فایل temp  چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد؟ " روش های مختلف این موضوع را به شما اموزش داده ایم که می‌توانید ازآنها استفاده کنید.


آموزش شیوه حذف فایل های موقت temp در ویندز 7 ، 8، 10

برای این کار ابتدا در محیط ویندوز کلید های ترکیبی ( windows + R ) را بفشاریدتا پنجره RUN در کنار صفحه ویندوز شما اجرا شود.

سپس برای پاک کردن پوشه های اضافی در کامپیوتر عبارت %temp% را در آن تایپ کنید تا با صفحه زیر روبرو شوید.


نکته: اگر در هر قسمت با مشکل کامپیوتری روبرو شدید، می‌توانیداز بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

 اکنون تمام اطلاعات داخل این پوشه را انتخاب کرده و حذف کنید.


آموزش تصویری روش حذف فایل های موقت temp در ویندوز 7 ،8 ، 10


آموزش روش حذف فایل های موقت temp در گوشی اندرویدی

در گوشی های اندرودی این موضوع کمی متفاوت است اما روند کاربه یک صورت است. همچنین لازم است بدانید فایل temp در موبایل cache خوانده می‌شود.

برای این کار لازم است وارد تنظیمات هر اپلیکیشن شده و فایلهای اضافی آن را حذف کنید.

برای این کار ابتدا وارد تنظیمات گوشی خود شده و قسمت apps را انتخاب کنیدتا تمام برنامه های نصبی بر روی گوشی خود را مشاهده کنید.


اکنون هر نرم افزار را انتخاب کرده و برای پاک کردن فایلهای cache در گوشی خود گزینه  clearcache را از بخش storage انتخاب کنید.


سخن پایانی

و در آخر ممنونیم که تا پایان مطلب " فایل temp  چیست و چگونه می‌توان آن را حذف کرد؟ "همراه ما بودید اگر در هر بخش با مشکل یا سوال کامپیوتری یا موبایلی روبرو شدید می‌توانید با خدمات کامپیوتری آنلاین رایانه کمک تماس گرفته و از ما مشاوره تلفنی و اینترنتی دریافت کنید.

همچنین برا آشنایی با ترفند های مختلف رایانه و موبایل میتوانید پیج اینستاگرام و اپارات رایانه کمک را دنبال کنید.