تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز 11 | خدمات رایانه ای تلفنی
1400/07/11 - 13:22

تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 11

احتمالا مطلع هستيد كه مرورگر پيش فرض در ويندوز هاي قديمي، مرورگر Internet Explorer مي باشد. اين مرورگر سال ها به علت كندي در سرعت مورد پسند كاربران و علاقه مندان به فضاي اينترنت نبود و معمولا كاربران به تغيير مرورگر پيش فرض خود مي پرداختند. در سال هاي اخير و در ویندوز 10 مرورگر پيش فرض به مرورگر Microsoft Edge تغيير يافت. شركت ميكروسافت در ويندوز جديد يعني نسخه 11 تغييرات زيادي در این برنامه اعمال كرده است. هرچند مرورگر جديد ويندوز از كيفيت خوبي برخوردار است اما طبق آمار این مرورگر مورد پسند كاربران نبوده است و اغلب كاربران تمايل به تغيير مرورگر پيش فرض در ويندوز 10 و 11 داشته اند. براي اين كار مي توان طي انجام  مراحلي مرورگر پيش فرض در ويندوز را تغيير دارد. در اين مقاله به بررسي چگونگي تغيير مرورگر پيش فرض ويندوز 11 مي پردازيم. تا انتهاي مقاله همراه ما باشيد.

 مرورگر پيش فرض ويندوز 11

ویندوز 11 جدیدترین نسخه سیستم عاملWindows  است که در 24 ژوئن 2021 توسط مایکروسافت رونمایی و به بازار عرضه شد. مرورگر پيش فرض در ويندوز 11مايكروسافت اج مي باشد. در واقع مايكروسافت با اين تغيير نشان داد كه علاقه اي ندارد كاربرانش از مرورگر هايي همچون فايرفاكس و گوگل كروم استفاده كنند. و از طرفي  بسياري از كاربران ويندوز 11 علاقه مند هستد كه مرورگر پيش فرض ويندوز را تغيير دهند و مرورگر ديگري استفاده كنند. تغيير مرورگر در نسخه هاي قبلي ويندوز نيز راحت تر و بهتر از نسخه 11 ويندوز بود و در نسخه 11 كمي پيچيده تر به نظر مي رسد.كه البته مي توان گفت مايكروسافت با  اين عمل يك گام به عقب برگشته است. با اين وجود مي توانيم با اقداماتي در سيستم اين كار را انجام دهيم.

تغيير مرورگر پيش فرض ويندوز 11

مايكروسافت در ويندوز 11 روش تغيير مرورگر پيش فرض را تغيير داده است. در ابتداي راه اندازي ويندوز 11 مانند ويندوز 10 هنگام نصب مرورگر جديد، صفحه اي باز مي شود كه از كاربر درخواست مي كند مرورگر پيش فرض را انتخاب كند و اين مرحله تنها فرصتي مي باشد كه كاربر مي تواند مرورگر پيش فرض مورد علاقه خود را انتخاب كند. در صورتي كه فراموش كند گزينه Always Use This App را غیرفعال كند مرورگر پيش فرض پس از آن تغيير نمي كند. و تغيير مرورگر پيش فرض نسخه  11 ويندوز، بعد از آن كمي پيچيده مي باشد. كه در ادامه مقاله مرحله به محله آن را آموزش مي دهيم.

نحوه تنظيم مرورگر پيش فرض در ويندوز 11

1. ابتدا كليد هاي تركيبي windows+i   را هم زمان فشار مي دهيم و نگه مي داريم تا صفحه تنظيمات ويندوز باز شود. براي ورود به اين قسمت نيز مي توانيم از طريق منو استارت بر روي قسمت sitting كليك كنيم.

2. پس از باز شدن صفحه تنظيمات در قسمت چپ صفحه بر روي app كليك مي كنيم. سپس در سمت راست صفحه وارد قسمت Default Apps مي شويم.

3. سپس در قسمت Set a defaults for applications يك كادر وجود دارد كه در آن نام مرورگر مورد نظر را  بايد وارد كنيم. به طور مثال ما مرورگر Firefox را جستجو مي كنيم.

4. براي تغيير مرورگر پيش فرض ويندوز 11 پس از اينكه نام مرورگر را جستجو كرديم بر روي آن كليك مي كنيم.

پیشنهاد میکنیم مطلب " تغییر پس زمینه ویندوز 11 " را نیز مطالعه کنید.


5. اكنون در اين مرحله انواع پسوند فايل را مشاهده مي كنيم.  فهرستی طولانی از انواع فایل‌ ها و پروتکل‌هایی را که مرورگر پشتیبانی می‌کند این لیست شامل HTM ،HTML ،PDF ،SHTML ،SVG  WEBP ،XHT ،XHTML ،HTTP ،HTTPS و MAILTO مي باشد..

كه در زير آن ها مرورگر پيش فرض براي باز كردن آن فايل انتخاب شده است. در واقع بايد مرورگر پيش فرض اين بخش ها را به صورت جداگانه و تك تك از مایکروسافت اج به مرورگر دلخواه تغيير دهيم.

6. سپس در صفحه باز شده مرورگر مورد نظر را انتخاب كرده و گزينه ok را كليك مي كنيم.

7. اگر هنگام انجام مراحل با پنجره Before You Switch مواجه شديم لازم است بر روي گزينه  Switch anyway كليك كنيم.

با انجام اين مراحل مرورگر پيش فرض در ويندوز 11 تغيير مي كند و به مرورگري كه انتخاب كرديم تبديل مي شود.

دقت کنید که این کار را برای تمامی پسوند های فایل های اینترنتی که بر روی مرورگر اج تنظیم شده اند تکرار کنید تا به طور کامل مرورگر پیشفرض انتخابی شما تنظیم شود.

خلاصه از آنچه خوانديم

ویندوز 11 جدیدترین نسخه سیستم عامل مایکروسافت  است که در 24 ژوئن 2021 توسط این شرکت رونمایی شد. مرورگر پيش فرض ويندوز 11 مايكروسافت اچ مي باشد كه مرورگري بسيار سريع مي باشد و در قياس با گوگل كروم  چیزی کم ندارد. اما از آنجايي كه اغلب كاربران به استفاده از گوگل كروم يا موزيلافايرفاكس عادت دارند پس از نصب نسخه  11 ويندوز مي خواهند مرورگر پيش فرض همان گوگل كروم يا فايرفاكس باشد. مايكروسافت در نسخه جديد ویندوز، تغيير مرورگر پيش فرض را كمي پيچيده كرده است. اگر هنگام نصب  ويندوز 11 در انتخاب مرورگر پيش فرض دقت نكنيم پس از آن تغيير مرورگر پيش فرض سخت تر مي شود. در اين مقاله ما به چگونگي تغيير مرورگر پيش فرض ویندوز به صورت مرحله به مرحله پرداختيم. تا در ويندوز 11 از مرورگر دلخواه خود به عنوان پيش فرض استفاده كنيد. شما مي توانيد در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با تغيير مرورگر پيش فرض در ويندوز 11 با كارشناسان ما در رايانه كمك تماس حاصل فرماييد.